Čo o nás napísali

 

Hodnotenie TRENDU

    

Pepper Inn

Jarmila Horváthová
 
ročník hodnotenia: 2018
J.Feketehazyho 3, Šaľa
0917 586 843, 0948 187 097
Pon: 8:30 - 16:00 ( obedové menu), Ut-Štv: 11:00 - 22:00, Pia-So: 11:00 - 00:00, Ne: 11:00 - 16:00
medzinárodná, lokálna
Jozef Popelka
3cenová úroveň
 

Dobrá reštaurácia a v Šali? Keď sme dostali odporúčanie na šaliansku reštauráciu Pepper Inn, takto sme nereagovali, lebo už sme sa dosť veľa krát presvedčili, že výborná gastronómia (našťastie) už nie je na Slovensku výsadou hlavného mesta.

Len trafiť sem bolo trochu horšie, podnik sa nachádza na novej ulici a s polohou si nevedela poradiť ani navigácia v aute ani google maps, takže prišiel na rad telefón a z reštaurácie nás (boli sme asi 300 metrov od nej...) nanavigovali.

Vybrali sme sa sem na nedeľný obed a keďže bolo počasie typu že by ani „psa von nevyhnal“ očakávali sme, že budeme v podniku sami. Najprv to aj tak bolo, ale postupne sa niekoľko stolov zaplnilo. Cez týždeň tu ale býva podstatne rušnejšie.

Pepper Inn je šéfkuchárska reštaurácia, teda majiteľ Jozef Popelka, ktorý spolu s manželkou podnik vlastnia a vedú sa obracia aj v kuchyni. A obracia sa zdatne, ako sme sa malli možnosť presvedčiť.

Jedálny lístok je stručný, prehľadný, zostavený tak, aby si vedel každý to svoje vybrať, či už hamburger, rebrá alebo niečo ľahšie, ceny sympatické. 

My sme vyskúšali ako predjedlo Balotínku z husacej pečene Foie gras (5,90€), pekne naservírovanú a aj chuťovo spĺňla tie najprísnejšie kritériá a Cviklu s grilovaným halloumi syrom (4,60) ako ľahšiu alternatívu predjedla, čo bola tiež chuťovo vyvážená skvelá kombinácia.

Z hlavných jedál sme sa dosť ťažko rozhodovali, páčilo sa nám ich viac, nakoniec sme sa rozhodli pre Guláš z diviaka s pečenými gaštanmi a chlebom (11,80) z regionálnych špecialít a Rebierka na grile s barbecue omáčkou a hranolkami (10,40). Guláš bol chuťovo skvelý, kombinácia s gaštanmi výborný nápad, čersvý chlieb k nemu, pochutili sme si.

Rovnako ako na rebierkach, šťavnaté, mierne pikantné, hranolky „naozajstné“ teda domáce, zo zemiakov. Porcia rebierok bola taká veľká, že sme si nechali časť zabaliť. Napriek tomu, že sme boli naozaj po dvoch chodoch sýti, sme neodolali dezertu, aj keď sme si dali jeden na polovicu - Krémová čokoláda s kokosovým mliekom, jahodovým coullis a karamelizovanými vlašskými orechmi (3.40) bola chutnou sladkou bodkou, rovnako ako výborné espresso.  Spomenúť musíme aj vínnu kartu, nie je v nej veľa vín, ale pri pohľade na ňu by sa až žiadalo prevolať – konečne podnik, kde ceny vína korešpondujú s cenami jedla, tak ako to má pri bežných vínach k jedlu byť (a v zahraničí je). Pochvalu si zaslúži aj ochotná a erudovaná obsluha.

Plus – výborné jedlo, sympatické ceny

Mínus – hľadanie podniku nám dalo trochu zabrať  

                                                                                                                                                                                                                 

 

Čím penila piatková Pravda ? Pivom v jedle !

Už vyše desať rokov sa čitatelia denníka tešia na piatkovú prílohu plnú receptov a gastronomických nápadov. Odkedy v nej varia šéfkuchári zvučného mena (svojho i reštaurácie, ktorú zastupujú), prináša inšpiráciu aj pre profesionálnu gastronómiu. Nemala by chýbať v varecha%2027-17%20pivováknižnej polici žiadnej kuchyne, kuchára, šéfkuchára či F&B manažéra. 

Aj keď sa mok s čiapočkou pije po celý rok, predsa len vravíme o lete ako o období jeho žatvy. Pivo teraz, skrátka, tečie potokom... No a ruka v ruke s ním ide aj gastronómia na vidličku či do hrste. Chuťovky, snacky, dobrôtky malé i väčšie, čo povzbudzujú chuť na pivový dúšok. A tak pepper%20inn%20logosa Lahôdky s pivom a k pivu stali 7. júlatémou pravďáckej gastroprílohy.  Pozvanie do úlohy gastronomického poradcu i režiséra prijala reštaurácia Pepper Inn v Šali. Nalieval i varil v nej šéfkuchár a majiteľ Jozef Popelka za výdatnej pomoci svojej partnerky (biznisu i života) Very

„Skvelé jedlo sa rado snúbi so skvelým pivom. Dajte si aspoň dva deci a úplne to zmení celý chuťový zážitok. Napríklad, k nášmu čokoládovému suflé pasuje čierne pivo Porter 19°. Výsledok je úplná chuťová bomba,“ Jozef sľubuje vo svojej pivnej reštaurácii nevšedné zážitky. K jedlám páruje Chotěboř, Čiernu horu, Poutníka, Ferdinanda, nealkoholického polotmavého Formana a vždy nejaký špeciál typu IPA, ALE, Stout, Weizen... Veď čo už môžepepper%20inn%20int%20šbyť lepšie než poctivý domáci burger a la Pepper Inn s dobre vychladenou dvanástkou od Poutníka alebo grilované rebierka s domácou barbecue omáčkou s polotmavou trinástkou zvanou 7 kulí z pivovaru Ferdinand? Ale postačí aj dobrá domáca tlačenka, nakladaný hermelín alebo skvelý tatársky biftek, pepper%20inn%20kávaspláchnuté desinkou od Chotěbořu. Ako sa len potom krásne spí... 

Rád však s pivami aj experimentuje. „Ruku pri varení mu často vedie inštikt. Mäsko podleje tmavým pivom alebo si pomyslí, že aj guláš si žiada trochu piva... nuž, šup tam s ním. Pivo je predsa liek,“ smeje sa Vera a dodáva, že nikdy však nezabúda na staré známe – všetkého s mierou. To platí pre pivo v jedle, ale aj pre celkové dochutenie, korenenie... „V pepper%20inn%20kuchyňajednoduchosti je krása. Aj chuťová. Nikdy nechcem surovinu „zabiť“, utopiť v zmesi omáčok a príloh. Možno postačí rýchle grilovanie na tzv, zelenom vajíčku Big green egg, alebo naopak pomalé pečenie a varenie s finálnym zaúdením, “ popisuje Jožko svoje zásady, podľa ktorých pripravoval aj návrhy do gastroprílohy Pravdy – 

 

pepper%20inn%20pivomušle na čiernom pive       
pivovarský guláš s karlovarskou knedľou a čerstvým chrenom     
nakladaný camembert s chilli a orechmi     
marinovanú panenku v pivnom cestíčku     
pečené pliecko na čiernom pive v žemli pepper%20inn%20sud    
teľaciu pečeň na pivovej omáčke s vláčnymi zemiakmi     
grilované šampiňóny so slaninkou a parmezánom     
jahňacie kotlety na paprikovo-orechovom relish     
utopence z mletého mäsa     
chrumkavé ančovičky na cesnaku a červenej paprike 

Pivo vždy po ruke – to nie je jedinou zásadou u Popelkovcov. Ale aj kvalitná surovina, vášeň k jedlu a úcta k jeho tradičnej a poctivej príprave. Jozef sa to učil nielen na galantskej odbornej škole či v hoteli Senec ale aj ako kuchár a čašník na ostrove Cyprus, kde spolu s Verou niekoľko rokov naberali gastronomické skúsenosti. Že to pôsobí na pepper%20inn%20exthostí ako magnet, to si už sedem rokov overuje vo vlastnej reštaurácii. Bez bombastického „píár“ a s jediným reklamným nosičom – spokojným hosťom. 

A ten musel merať cestu do nenápadného domčeka na kraji Šale. Reštaurácia vraj bola škaredá, so zlým odsávaním, zlým priestorom... a predsa vďaka úžasnej povesti začala po čase praskať vo švíkoch. Napriek tomu, že začínali len s odhodlaním, bez peňazí, bez firmy, mohli sa pred dvoma rokmi presťahovať do nového,voňavého reštauračného domova. „Splnili sme si náš veľký sen a konečne sme mali krásnu, novú prevádzku...no ale to ešte nebola záruka, že podnik bude plný ako náš starý Pepper. Opäť sme začínali a opäť sme si pepper%20inn%20intmuseli získať hostí a osloviť aj nových,“ spomínajú Vera s Jozefom  

Zo začiatku to bolo trošku rozpačité. Pôvodní fanúšikovia nový Pepper Inn bojkotovali s tým, že stará reštaurácia bola rodinnejšia a útulnejšia. Že sa necítia dobre v snobskej reštaurácii, v ktorej im chýba atmosféra. Ale majitelia vedeli, že atmosféru robia všetci ľudia. Nielen tí, čo tam chodia, ale aj čo tam robia. A tak vždy pracovali na tom, aby k jedlu nosila aj obsluha svoje srdce na tanieri. Darmo bude šéfkuchár variť ako malý boh, keď to čašník pokazí... Okrem toho Jozef vždy tvrdil, že podnik s ambíciou vyhovieť každému pepper%20inn%20etx%202nikdy nebude úspešný. Preto kráčajú svojou cestou s vedomím, že vývar sa varí zo sliepky a nie zo zázračnej kocky, že steak sa robí na grile a nie v mikrovlnke a jedlu vdýchnu v kuchyni aj dušu. 

„Nesnažíme sa byť svetoví, ale máme svoje zásady a najmä lásku k nášmu povolaniu. Pretože jediný spôsob, akým odvediete skvelú prácu, je milovať to, čo robíte. Nuž a to my naozaj ÁNO. Vlastne si ani neviem predstaviť, čo iné by sme robili. V prevádzke pracujeme, pekne si všetko odmakáme spolu s našimi zamestnancami. Prijali našu filozofiu už aj preto, že nejde o práčku peňazí, postavenú na marketingu z peňazí bohatého tichého spoločníka.Vedia, že je to naše živobytie a že to u nás musí byť vždy o krok lepšie ako hocikde inde,“hovoria Vera a Jozef. Skúste teda ich lásku, vášeň a zaujatie ochutnať... a keď vypeníte, tak to bude iba tým dobrým pivom…  

shp ©

foto J. Kováč (3) a Ľ. Pilc (5)  

 

 

 

 

Slider Background
© 2015 Pepper Team